Potřebujete rychle radu advokáta? ...

Vybudovat firmu, abyste ji jednoho dne s pýchou předali další generaci? Toto je jedna z motivací, se kterou začínají snad všichni podnikatelé a zároveň přirozený krok.

Letos na jaře nám vyšel článek v magazínu Komora, kde se tým naší kanceláře věnoval tématu mezigeneračního předávání po právní stránce.

Jaká jsou vlastně pro a proti předání firmy další generaci, v tomto případě vlastním dětem?

PRO:

- ZACHOVÁNÍ TRADICE: Není lepšího pocitu, než vyučit vlastní potomky a poskytnout jim vlastní cenné lekce. Když to vyjde, píšete vlastní rodinný příběh.

- MOTIVACE A ZAPOJENÍ: Není to však pravidlem. Pokud se předává již na například třetí generaci, může to být o to těžší.

- MAJETEK: V případě zdravě fungující společnosti můžete svým dětem poskytnout výjimečný dar v podobě udržení dobrého životního standardu.

- DLOUHODOBOST: Rodinní příslušníci většinou uvažují v dlouhodobém horizontu - odpovědnost bývá motorem nemyslet pouze na „tady a teď”.

PROTI:

- NEDOSTATEK KOMPETENCÍ: Možná vaše děti nejsou připraveny na řízení, možná nesdílí vášeň pro váš obor. Obojí je v pořádku a základem je před předáním rodinné firmy upřímně si vyjasnit, kdo chce co a proč.

- KONFLIKTY V RODINĚ: Ať se týkají firmy, nebo jsou osobní, mohou v obou rovinách nadělat velké škody.

- OMEZENÍ INOVACÍ: I to se stává. Rodinní příslušníci mohou být natolik myšlenkově provázáni, že je pro ně obtížné mít nadhled, který do firmy může přinést například externí řízení.

Rozmanitá agenda kolem rodinných firem a mezigeneračního předávání je oblastí, na kterou se velmi ráda zaměřuji. V naší Valíček & Valíčková, advokátní kancelář s.r.o. jsme spolu s Adamem Valíčkem prošli více než ročním nastavováním procesů, neboť mým profesním snem je připravit naši advokátní kancelář na mezigenerační předání.

V současné době intenzivně pracujeme na vytvoření vizí a strategie. Je to běh na dlouhou trať a u našich klientů často vidíme, že řeší nastavování až při odchodu do důchodu. A to může být mnohdy pozdě. O tom nejvíce ví kolegové Mgr. Miroslav Papoušek, Mgr. Marek Němeček, Mgr. Denis Peml a Mgr. Hana Zemanová Šimonová, Ph.D., LL.M., kteří se poradenství v této oblasti klientům v naší kanceláři dlouhodobě věnují.

Mě osobně naplňuje setkávání se se zástupci rodinných firem, od nichž se inspiruji, učím a snažím se aplikovat do praxe v naší kanceláří. Předání firmy dětem je rozhodnutí plné emocí, ale nezapomeňte –mělo by nést také mnoho strategických úvah.

Celý článek: Měsíčník KOMORA, na str. 65 se můžete dočíst více o svěřenských fondech, co je rodinná ústava a co si při této transakci ohlídat.

JUDr. Irena Valíčková, MBA

Zpět na výpis článků